Konkurs o Żydach i Żydówkach

Biblioteka Wiżajny zakwalifikowała się do konkursu "O Żydach i Żydówkach" współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Humanity in Action. Warsztaty o mowie nienawiści na podstawie scenariusza "Poczuj na własnej skórze" odbyły się 20 czerwca, w Światowym Dniu Uchodźcy. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I i II Publicznego Gimnazjum im. Korpusu Obrony Pogranicza w Wiżajnach. Waga tematu o mowie nienawiści wydała nam się niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach, by odejść od podejścia „mnie to nie dotyczy”. Próbowaliśmy wyrobić sobie własne zdanie na temat hejtu i przeciwdziałać używając słów: „rozumiem, słucham, argumentuję, a nie atakuję”. Poprzez zajęcia ćwiczące postawę empatii, używania siły argumentów oraz przeciwwagi, czyli dobrego słowa próbowaliśmy bezprzemocowo walczyć z mową nienawiści, stereotypami i uprzedzeniami. Na koniec obejrzeliśmy jeszcze prezentację o mowie nienawiści w gimnazjum oraz zapoznaliśmy się z magazynem o kulturze i współczesnym społeczeństwie żydowskim „Chidusz”, który biblioteka ma w bezpłatnej prenumeracie. Uczestnicy zajęć otrzymali też interaktywną książeczkę "O Żydach i Żydówkach", dzięki której można rozprawić się z wieloma stereotypami o judaizmie, poznać fakty i mity funkcjonujące w społeczeństwie. Może być też bazą i inspiracją do poznania historii, kultury, języka i zwyczajów tych nieznanych Żydów. Szalom!

#OZydachiZydowkach #BibliotekaWizajny #GimnazjumWizajny

O Żydach i Żydówkach