Baśnie wielu pokoleń

W dniu 24 maja w Bibliotece Wiżajny odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek p.h. "Biblioteka? Oczywiście!". Biblioteka Wiżajny wraz z biblioteką szkolną przygotowała konkurs czytelniczy "Baśnie wielu pokoleń", w oparciu o scenariusz z "Poradnika Bibliotekarza". Brały w nim udział dzieci z obu klas drugich wraz z nauczycielami. Konkurs miał na celu rozbudzenie zainteresowania tradycyjnymi baśniami, promocję czytania, ćwiczenia uważnego słuchania i skupienia, ćwiczenia z kreatywności oraz rozwój umiejętności pracy w grupie. Zajęcia bazowały na znajomości 10 popularnych baśni Andersena, braci Grimm i Perraulta. I tak: należało rozpoznać tytuł baśni z fragmentu wylosowanego i głośno odczytanego, odnaleźć błędy w tytułach baśni, odpowiedzieć na wylosowane kartki z pytaniami dotyczącymi baśni, znać odpowiedź na zagadki do poszczególnych baśni oraz odgadnąć tytuł w oparciu o wylosowany rekwizyt i opowiedzieć i nim. Dobre odpowiedzi nagradzane były głośnymi brawami. Po przerwie i poczęstunku nastąpił czas na uruchomienie własnej wyobraźni. Każde dziecko mówiło jakim bohaterem z baśni chciałoby zostać i uzasadniało dlaczego. Ostatni blok zajęć dotyczył łączenia elementów starych baśni ze stworzeniem własnej opowieści. Dzieci zapoznały się z nową grą edukacyjną "Story Cubes". To "kości opowieści", które wspierają rozwój dzieci w kwestii języka, kreacji, ale też śmiałości i pewności siebie. Gra wciąga dzieci i dorosłych, bo jest prosta i stwarza nieograniczone możliwości wymyślania historii w oparciu o wyrzucone kostki. Na koniec każde dziecko biorące udział w zajęciach otrzymało pamiątkowy dyplom i magiczny długopis. A do 30 maja dzieci mają jeszcze czas na stworzenie okładki z wybranej baśni i uczestnictwo w konkursie plastycznym, którego rozstrzygnięcie nastąpi na apelu w dniu 1 czerwca, na Dzień Dziecka!

Baśnie wielu pokoleń

Utworzono dnia 11.02.2019, 19:36