Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dwory na Suwalszczyźnie

Czcionka:


"Dwory na Suwalszczyźnie" autorstwa Andrzeja Matusiewicza to wielkie dzieło. Dla wszystkich miłośników historii i Suwalszczyzny jest to wielka dokumentacja tego, co się działo w regionie od ok. 1807 r. do 1945 r.  Wiekszości społeczeństwa nie znane dzieje 90 dworów i folwarków, z ktorych fizycznie zostało zaledwie kilka. Książka niezmiernie ważna, opisująca  losy aż 17 dworów i folwarków z naszej parafii i gminy: Auksztokalnie, Bokszyszki, Burniszki, Ejszeryszki, Kleszczówek, Kłajdedka, Kojle, Kramnik, Ługiele, Olszanka Huk, Olszanka Kułak, Pogorzełek, Rogożajny, Smolniki, Stara Hańcza, Sudawskie i Trydonie. Cztery z nich leżą w obrębie dzisiejszej Litwy. 

Jego premiera miała miesjce 28 czerwca 2018 r. w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

"Dlaczego więc ta książka? Otóż jest próbą wydobycia, przypomnienia i utrwalenia świata, który już nie istnienie (bez chęci jego idealizacji i mitologizacji). Zniknął zarówno w przestrzeni, jak i w pamięci. Stało się tak w wyniku naturalnych procesów, ale także planowanych działań, motywowanych ideologią i polityką."
Cytat ze wstępu autora.

Mamy dwa egemplarze tego dzieła. Książka jak dotąd najczęściej wypożyczna i udostępniania w naszej bibliotece. 

W czerwcu 2019 wznowiono dzieło o dworach Suwalszczyzny.

Ukazało się drugie, poprawione wydanie książki „Dwory na Suwalszczyźnie” autorstwa Andrzeja Matusiewicza. Jej wydawcy, czyli Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Starostwo Powiatowe w Suwałkach, po ubiegłorocznym sukcesie publikacji i szybkim wyczerpaniu się nakładu postanowili wydrukować kolejny tysiąc egzemplarzy. Chętnych nie brakowało, także wśród potomków właścicieli majątków, o którym mowa w publikacji. Po roku od promocyjnego spotkania, w dniu 26 czerwca br. odbyło się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach kolejne spotkanie z Andrzejem Matusiewiczem, autorem dzieła. Na spotkanie przybyło ponad sto zainteresowanych osób.

Źródło: Dwutygodnik Suwalski, Foto: Wojciech Arasimowicz

 

 

 

Odjazdowy na Sudawskich

Odjazdowy na Sudawskich

Promocja książki

Promocja książki

Kalendarz

Luty 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3