Wyjazd od osady prusko-jaćwieskiej

W czwartek 10 października zapraszamy na wyjazd, zwiedzanie i poznawanie ciekawej formy przekazu przez miłośnika historii w osadzie jaćwiesko-pruskiej w Oszkiniach koło Puńska. Zwiedzanie odtworzonego grodu jaćwiesko-pruskiego będzie atrakcją dla naszych mieszkańców, pokaże pasję autora pomysłu na ocalenie od zapomnienia legendy naszych przodków i kultury pogranicza.

Zbiórka i wyjazd o 10.00 pod świetlicą lub biblioteką. Planowany powrót ok. 15.00 -16.00

Ilość miejsc ograniczona. Skierowane do dorosłych i młodzieży.

To kolejne działanie pod hasłem "Znajdźmy wspólny język", dofinansowanego ze środków programu „Dom Kultury + inicjatywy lokalne”, koordynowanego przez Świetlicę Wiżajny.

Zgłoszenia w bibliotece lub Świetlicy, pod nr tel. 87 568 84 92, 87 568 80 53

Zwiedzanie osady jaćwiesko-pruskiej

Utworzono dnia 11.10.2019, 13:19

Osada Jaćwiesko - Pruska jest próbą odtworzenia zwyczajów i zabudowy dawnych mieszkańców tej krainy. Na obszarze 8 hektarów miłośnik historii tamtych czasów pan Piotr Łukaszewicz zbudował dawny gród jaćwiesko-pruski. Jego misją jest ocalanie pamięci o Jaćwingach i Prusach, jako przodkach zamieszkujących niegdyś te tereny. Niezwykle ciekawe są jego historie oparte na dużej wiedzy historycznej, czasem dość kontrowersyjnej. Opowiada o niezwykłej energii tych miejsc i dawnych pogańskich bóstwach, miejscach mocy. W deszczu i zachmurzeniu czas i tak zleciał szybko. Podobały nam się pięknie odtworzone kamienno- drewniane budowle, strzelanie z łuku, pasja i barwne historie pana Piotra i to, że nasi mieszkańcy mogli skorzystać z wyjazdu i poznać nowe atrakcyjne miejsce na pograniczu historycznym i kulturowym.