Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

2020

Czcionka:

23-29 marca 2020 roku Tydzień z Internetem w całej Europie motyw przewodni: e-MOcni przez całe życie

Tak, internet to bogactwo wiedzy, które daje nam niezliczone korzyści w niemal każdej dziedzinie życia.

Tak, ilość informacji, które dzień w dzień docierają do nas z internetu, rośnie w zawrotnym tempie. Wiele z nich jest nieprawdziwych, niebezpiecznych, przynoszących więcej szkód niż korzyści.

Tak, w dzisiejszym świecie uczenie się przez całe życie jest koniecznością, a w szczególnych okolicznościach warto (a nawet trzeba!) robić to zdalnie!

Warto wiedzieć, jak się w tym odnaleźć. I pomagać innym.

Hasło tegorocznej edycji kampanii to: “e-Mocni przez całe życie”. Zachęcamy w niej do promowania wśród mieszkańców idei uczenia się przez całe życie i korzystania w tym celu z przydatnych, wartościowych zasobów i narzędzi online.

W tym roku znaleźliśmy się wszyscy w bardzo szczególnej, dynamicznie zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji. Z powodu epidemii koronawirusa i wynikających z niej zagrożeń zostały zamknięte szkoły, swoją działalność zawiesiły biblioteki, uczelnie i inne instytucje oraz organizacje zajmujące się kulturą i edukacją. Wiele osób nie może już opuszczać swoich domów (najprawdopodobniej będzie ich coraz więcej), innym zaleca się pracę zdalną.

Nie wszyscy znają narzędzia umożliwiające efektywną pracę i komunikację online – warto informować o nich mieszkańców. Warto promować (np. poprzez umieszczanie linków na stronach bibliotek) zasoby edukacyjne, z których można skorzystać ucząc się zdalnie czy pomagając w nauce dzieciom mającym przymusową przerwę od szkoły. 

W czasie panującej epidemii na całym świecie rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Widać to przede wszystkim w Chinach, które w największym stopniu zostały dotknięte kryzysem. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, jednak warto przy tej okazji pokazywać ludziom potencjał e-learningu oraz pracy zdalnej, a także różne możliwości czerpania wiedzy z zasobów dostępnych online.

Scenariusze spotkań pokazujące możliwości uczenia się z internetu i zawierający przydatne linki na stonach: http://tydzienzinternetem.pl/ 

oraz https://biblioteki.org/aktualnosci0/Kompetencje_cyfrowe_w_czasach_zarazy_scenariusz_oraz_inne_zasoby_do_nauki_i_pracy_zdalnej.html

Przydatne i praktyczne prezentacje, filmy czy szkolenia ogólnodostępne:

Zdrowie - https://issuu.com/frsi1/docs/1_profil_zaufany_?fbclid=IwAR2LFKaaFzw-92paLlVHRnGziXb7O5aWMfKrHsInbqHY6W2K2TGduU3Spug

https://issuu.com/frsi1/docs/3_e-recepta_.pptx?fbclid=IwAR2L7WJ3NfOkep_-SxuVMkiqbxvgnKm35pu3Maln9RMyfeLwKlUXDXbJ_Q0

Relacje z bliskimi - https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/relacje-z-bliskimi/

Finanse - https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/finanse/

https://biblioteki.org/aktualnosci0/Bezpieczenstwo_umow_i_uslug_finansowych_w_internecie_nagranie_webinarium.html

Edukacja - https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/edukacja/

Kalendarz

Luty 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3